Co dělat, aby vám bosoboty dlouho vydržely | Bosý Bod

Co dělat, aby vám bosoboty dlouho vydržely

Obuv je nutné vybírat s ohledem na předpokládaný stupeň zátěže a vhodnost použití pro aktivitu, na kterou ji chcete používat.

Co dělat, aby vám bosoboty dlouho vydržely

Pro vaši spokojenost a správnou funkčnost obuvi je nutné zvolit správnou velikost - u barefoot obuvi dbát na dostatečný nadměrek 6-12 mm, který umožní nohám v botách správně pracovat. Nevhodně zvolený typ obuvi nebo tvar obuvi vůči vašemu chodidlu nemůže být důvodem k pozdější reklamaci. Při používání barefoot obuvi je nutné upravit styl chůze, chodidla měkce pokládat a nenašlapovat přes hranu paty! 

Dodržujte následující pokyny k údržbě a péči o obuv:

Obuv před prvním použití naimpregnujte a impregnaci opakujte dle potřeby. Noste obuv vždy řádně zašněrovanou/zapnutou, aby nedocházelo k poškození vnitřních částí obuvi jako je stélka či pata obuvi. Obuv obouvejte a vyzouvejte pouze řádně rozšněrovanou/rozepnutou, nikdy obuv nezouvejte stylem "botu o botu". K obouvání používejte lžíci. Obuv musí mezi použitími řádně vyschnout, proto boty střídejte a nenoste každodenně a celodenně jedny a ty samé boty. Obuv často střídejte, zvláště při vlhkém počasí. Nedodržením těchto pokynů se může výrazně zkrátit životnost obuvi. Dbejte na důkladné, ale šetrné vysušení. 

Sušení obuvi:

Po vyjmutí stélky vycpěte mokré boty novinami a sušte při pokojové teplotě. Boty nesušte v sušičce na prádlo ani na horkém topení, výrazně tím snižujete životnost obuvi. Boty znovu použijte až po důkladném vysušení!

Čištění a ošetření obuvi:

Boty zásadně neperte v pračce, pokud to není přímo doporučeno výrobcem obuvi (např. některé modely Leguano)! V případě znečištění textilních částí doporučujeme jednoduché čištění vlažnou vodou a houbičkou či kartáčkem s možným použitím mýdlové vody (nikoli prášku na praní nebo saponátů). Kartáčkem nebo houbičkou nečistoty opatrně odstraňte. Povrch ze syntetických materiálů se snadno čistí vlhkým hadříkem. Po umytí boty ošetřete čistým suchým hadříkem. Obuv z hladkých usní po očištění kartáčem nebo jemně navlhčeným hadříkem ošetřete krémem na obuv v barvě materiálu a po uschnutí přeleštěte flanelovým hadříkem . Obuv barvenou přírodními barvivy (např. Froddo) ošetřujte pouze pečujícími přípravky z přírodních složek (např. přípravky z řady Collonil Organic). Textilní obuv pouze za sucha kartáčujte. Velurovou obuv ošetřete speciálními gumovými kartáčky a přípravky, které jsou určené pro vlasové usně. Nikdy nekrémujte, pouze impregnujte impregnačními přípravky. Boty ze světlých usní po ošetření vhodným krémem ztmavnou.

A ještě pár drobných informací, které by neměly překvapit:

Obuv při zvýšeném pocení nebo provlhnutí může pouštět barvu. Nerovnoměrná kresba a rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň. Kovové spony můžou barvit. Napodobeniny kamínků, různé ozdoby na obuvi a potisky jsou v průběhu užívání vystaveny výraznému mechanickému namáhání a tím dochází k jejich opadávání, je to běžný jev opotřebení. Přirozenou vlastností bílých materiálů je žloutnutí. U modelů s obšívanou podešví není obuv vhodná do mokrého prostředí. Usňová a velurová obuv nemá neomezenou odolnost proti vlhkosti ani při použití impregnačních prostředků. Čistící chemické prostředky (určené k čištění obuvi) vždy vyzkoušejte na skrytém místě, zda nenaruší barvu/povrch obuvi. 


Související články


Diskuze

Copyright © 2024 Bosý Bod. by Media Heroes s.r.o.
Go Pay Maestro Master Secure Code Verified by Visa Visa