Jak si užít zimu v barefoot botách? Nechte si poradit! | Bosý Bod

Jak si užít zimu v barefoot botách? Nechte si poradit!

V naší kamenné prodejně se s příchodem chladných dnů čím dál častěji opakuje otázka, „jestli v těch bosých botách není v zimě zima.“ Zima od nohou je především u žen častou obavou. Pokud se ale správně připravíte, lze celou zimou bezpečně projít v bosých botách. V krátkém článku Vám poradíme, jak na to!

Jak si užít zimu v barefoot botách? Nechte si poradit!

Chůze v bosých botách je přirozený způsob chůze, při kterém noha může pracovat tak, jak to vymyslela sama příroda. Bota přitom slouží pouze jako ochrana před zimou, poraněním či špínou...Většina z nás ale dříve trávila zimy v teplých ponožkách a zateplených botách a z nohou si udělala velmi citlivé a tak trochu rozmazlené části těla. Získání naší přirozené termoregulace zpět je běh na dlouhou trať.

Přečtěte si pár tipů na téma Jak si užít zimu v barefootkách?

1. Vhodný typ boty

Není potřeba začínat drasticky. I Wim Hof musel trénovat a i výrobci barefootek mají v nabídce zimní i zateplené modely pro ty, kteří chtějí začínat postupně. Zimní boty jsou zpravidla nad kotníky - v oblasti kotníku uniká velké množství tepla. Dámské modely se vyrábí s kožíškem častěji, ale i mužské modely se dají sehnat zateplené. Naše tipy jsou dámské Gobi nebo Ryder, pánské Scott, Borough či Quintic. Skvělé jsou i Leguano Kosmo a Chester.

Zimní modely bot značek Vivobarefoot, Leguano, Zaqq.

2. Zimní vložky

Dalším pomocníkem jsou vložky, které svými vlastnostmi izolují botu od chladného podkladu. Vložky jsou tenké, abychom zachovali barefoot princip, ale efektivní - termovložky s hliníkovým páskem snižují ztrátu tepla. Vivobarefoot ve svém sortimentu nabízí izolační korkové vložky či termovložky. Nechť si každý sám určí, kdy je mu příjemné vložky do bot dát, či ne. Zlomová teplota bývá pro většinu lidí kolem 5°C.

3. Správná chůze

Další výrazný způsob ohřevu máte v podstatě zadarmo! Tedy pokud se už alespoň snažíte v bosých botách chodit správně, nemusíte nic měnit. Tělo se aktivitou zahřívá a v barefoot botách jsou prsty a chodidla mnohem aktivnější, noha se přirozeně prokrvuje a v podstatě ohřívá sama. Má tedy z principu větší schopnost termoregulace. 

Vhodně zvolená velikost obuvi pak zaručí dostatek místa pro pohyb chodidlem, noha se pak drobným třením zahřívá. Nezavírejte své nohy do tvrdých a těsných bot. Bez aktivity se noha nezahřeje!

Více na: www.bosybod.cz/zdravi/proc-barefoot

4. Otužování

Všichni jsme byli obdařeni schopností termoregulace. Nadměrným nošením ponožek a znecitlivěním nohou jsme o tuto výhodu přišli. Všechno se dá ale znovu naučit postupným otužováním. Důležitá je plná koncentrace a následné zabalení chodidel do teplých suchých ponožek a bot.

Pár tipů jak na to:

  • Procházky bosky v mokré trávě 

  • Krátkodobé(!) procházky ve sněhu

  • Pravidelné studené sprchy celého těla nebo polévání nohou studenou vodou

Wim Hof při cvičení Tai Chi na Snow Mountain. Zdroj: https://destinationdeluxe.com/wim-hof-method-iceman-breathwork/  

Vždy si dejte dobrý pozor, abyste neprochladli Nohy je nutné po takovémto tréninku hned zabalit do teplých ponožek a suchých bot. Při provádění výše zmíněných technik je nutné být plně koncentrovaný a pozorný. Existuje obrovská řada metod a o každé lze dohledat nepřeberné množství informací.

Vždy mějte na paměti, že méně je někdy více. Dávejte dobrý pozor abyste nepřecenili své možnosti. Pokud se Vám to ale povede, nezískáte jen komfortní teplotu pro nohy, ale i výrazné zlepšení imunity!


Související produkty


Diskuze

Copyright © 2020 Bosý Bod. by Media Heroes s.r.o.
Go Pay Maestro Master Secure Code Verified by Visa Visa