Úvaha: Jaký je princip bosého obouvání? | Bosý Bod

Úvaha: Jaký je princip bosého obouvání?

Lidé za dobu své existence vytvořili a následně zdokonalili nespočet předmětů, vynálezů a vůbec věcí, které jim přináší prospěch. Řada nápadů jistě stále čeká v hlavách vědců a badatelů. Je ale otázka, jak je to s dnešní moderní obuví? Jaký prospěch přináší lidem tento vynález?

Úvaha: Jaký je princip bosého obouvání?

Kdysi lidé chodili naboso, v primitivních sandálech nebo si na nohy vytvářeli ochranné kožené vaky, které se vycpávaly patrně senem z medvědí trávy. Jejich nohy byly silnější a lépe se přizpůsobovaly podmínkám a terénu. Navíc měly lepší termoregulaci. Proč? Musely totiž pracovat. Pracovat, vnímat a „přemýšlet“. Stejně je to při chůzi naboso. Moderní boty (sportovní, společenské a často i volnočasové) to ale nohám nedovolují. Často zavíráme svoje nohy do tvrdých, nepřizpůsobivých bot, které nerespektují základní fyziologické požadavky ani tvar nohy. Technické (a zároveň marketingové) „vychytávky“ v podobě tlumičů došlapu, odpružených pat a speciálních vložek nohu ve výsledku oslabují. Zdravá noha navíc nepotřebuje ani podporu klenby…

Co je tedy barefoot obuv? Funguje jako obal, který nohu chrání před zraněním či teplotními extrémy. Tento typ obuvi je měkký, má tenkou podrážku. Navíc poskytuje noze dostatek prostoru a dovoluje tak svobodný pohyb. Tak jak to příroda původně zamýšlela. Zdravá noha je totiž základem pro správnou funkci celého těla. Z tohoto pohledu funguje lidský organismus jako řetězec: chodidlo – kotníky – kolena – kyčle – bederní páteř – hrudník (záda) – krk. Původ řady bolestivých problémů může pramenit právě ze špatné funkce nohou.

Není nutné měnit zvyklosti okamžitě. Není ani zdravé začít zlomově a striktně chodit bos nebo pouze v barefoot obuvi. Pro člověka je ale důležitá otevřenost a zvídavost. Barefoot boty nám mohou pomoci objevit zapomenutý pocit z přirozené chůze a třeba otevřít cestu k nové životní filozofii. K filozofii propojení těla, pohybu a splynutí s okolním prostředím. Ideálně přírodou. :)

Buď nohama na zemi!!!


Související produkty


Související články


Diskuze

Copyright © 2020 Bosý Bod. by Media Heroes s.r.o.
Go Pay Maestro Master Secure Code Verified by Visa Visa